GC330A36-C4P
Mean Well charger series GC330
Battery chargers in a plastic housing with 330W, a universal input, a 2 stage charging curve, a 3-pole AC inlet, a two-colored LED indicator, protection class I and a low no-load power (<1W). These devices are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and comply with UL/EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. They have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, reverse current, short circuit as well as overvoltage. We offer the following types of this Mean Well series: GC330A36-C4P and GC330A36-C4P.
  • single output
  • output: 261,1 to 326,4W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 120A
  • overload protection: 105 to 135%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • operating temperature: -30 to +60°C
  • dimensions: 220x95x46mm
  • weight: 1250g
GC330A36-C4P
40120 GC330A36-C4P GC330A36-C4P 4711287420233 Mean Well charger series GC330. Battery chargers in a plastic housing with 330W, a universal input, a 2 stage charging curve, a 3-pole AC inlet, a two-colored LED indicator, protection class I and a low no-load power (&lt;1W). These devices are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and comply with UL/EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. They have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, reverse current, short circuit as well as overvoltage. We offer the following types of this Mean Well series: GC330A36-C4P and GC330A36-C4P. single output output: 261,1 to 326,4W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC maximal input inrush current: 120A overload protection: 105 to 135% withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC operating temperature: -30 to +60°C dimensions: 220x95x46mm weight: 1250g