SPV-150-48
Mean Well power supply series SPV-150
Switching power supplies in an enclosed housing with 150W, a programmable output voltage (20 to 110% / by an external control signal 1 to 5,5V DC), a universal input and screw terminals. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a built-in remote ON/OFF control and comply with UL/EN60950-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: SPV-150-12, SPV-150-24 and SPV-150-48.
  • single output
  • output: 150W
  • input voltage: 88 to 264V AC (47 to 63Hz), 124 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 45A
  • leakage current: <1mA
  • overload protection: 105 to 150%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -20 to +65°C
  • weight: 1100g
SPV-150-48
35705 SPV-150-48 SPV-150-48 4711287420653 Mean Well power supply series SPV-150. Switching power supplies in an enclosed housing with 150W, a programmable output voltage (20 to 110% / by an external control signal 1 to 5,5V DC), a universal input and screw terminals. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a built-in remote ON/OFF control and comply with UL/EN60950-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: SPV-150-12, SPV-150-24 and SPV-150-48. single output output: 150W input voltage: 88 to 264V AC (47 to 63Hz), 124 to 370V DC maximal input inrush current: 45A leakage current: &lt;1mA overload protection: 105 to 150% withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -20 to +65°C weight: 1100g