XLG-150-H-AB
Mean Well LED driver series XLG-150
LED drivers in a metal housing (IP67) with 150W, a universal input and a low no-load power (<0,5W). These SELV compliant devices (except for XLG-150-L_) have a built-in potentiometer for adjusting the current limitation as well as a built-in active PFC function and are protected against overcurrent, overvoltage, overtemperature, short circuit as well as overload (auto recovery). They are suitable for LED lighting applications and comply with surge immunity level 6kV, EN55015, EN61000-3-2 class C, EN61000-3-3, EN61547, EN61347-1, EN61347-2-13 as well as EN62384. We offer the types XLG-150-12-A and XLG-150-24-A with a constant voltage and current, the power supplies XLG-150-L-A, XLG-150-M-A and XLG-150-H-A with a constant power and the versions XLG-150-L-AB, XLG-150-M-AB and XLG-150-H-AB with a constant power and a built-in 3 in 1 dimming function (10V PWM, 0 to 10V DC and potentiometer).
  • single output
  • output: 150W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 50A
  • withstand voltage I/P-O/P: 4200V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2100V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • dimensions: 180x63x35,5mm
  • weight: 800g
XLG-150-H-AB
113414 XLG-150-H-AB XLG-150-H-AB 4711287457055 Mean Well LED driver series XLG-150. LED drivers in a metal housing (IP67) with 150W, a universal input and a low no-load power (&lt;0,5W). These SELV compliant devices (except for XLG-150-L_) have a built-in potentiometer for&nbsp;adjusting the current limitation as well as a built-in&nbsp;active PFC function and are protected against overcurrent, overvoltage, overtemperature, short circuit as well as overload (auto recovery). They are suitable for LED lighting&nbsp;applications and comply with&nbsp;surge immunity level 6kV, EN55015, EN61000-3-2 class C, EN61000-3-3, EN61547, EN61347-1, EN61347-2-13 as well as EN62384.&nbsp;We offer the types XLG-150-12-A and XLG-150-24-A with a constant voltage and current, the power supplies XLG-150-L-A, XLG-150-M-A and XLG-150-H-A with a constant power and the versions&nbsp;XLG-150-L-AB, XLG-150-M-AB and XLG-150-H-AB with a constant power and a built-in 3 in 1 dimming function (10V PWM, 0 to 10V DC and potentiometer). single output output: 150W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC maximal input inrush current: 50A withstand voltage I/P-O/P: 4200V AC withstand voltage&nbsp;I/P-FG: 2100V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +90&deg;C dimensions: 180x63x35,5mm weight: 800g