RACPRO1-S240E/12
Recom AC/DC industry power supplies DIN rail series RACPRO1-S240E
AC/DC industry power supplies with a output power of 240W and a output voltage of 12V or 24V. These devices are suitable for application in industry and ITE, as well as they are compact and can be applied onto a DIN rail. We offer the following types of this Recom series: RACPRO1-S240E/12 and RACPRO1-S240E/24
  • output power: 180 to 240W
  • output voltage: 12 to 24V
  • output current: 10 to 15A
  • operating temperature: -40 to +60°C
  • dimensions: 125x39x139mm
RACPRO1-S240E/12
256246 RACPRO1-S240E/12 RACPRO1-S240E/12 Recom AC/DC industry power supplies DIN rail series RACPRO1-S240E. AC/DC industry power supplies with a output power of 240W and a output voltage of 12V or 24V. These devices are suitable for application in industry and ITE, as well as they are compact and can be applied onto a DIN rail. We offer the following types of this Recom series: RACPRO1-S240E/12 and RACPRO1-S240E/24 output power: 180 to 240W output voltage: 12 to 24V output current: 10 to 15A operating temperature: -40 to +60°C dimensions: 125x39x139mm