FN405-10-02
Schaffner PCB filter series FN405
  • rated current: 0,5 to 10A
  • dielectric strength line/ground: 2kV AC
  • dielectric strength line/line: 760V AC
  • operating temperature: -25 to +100°C
FN405-10-02
116668 FN405-10-02 FN405-10-02 Schaffner PCB filter series FN405. Single-phase RFI filters with a very low profile and a good attenuation. These line filters are suitable for PCB mounting as well as for various applications. We offer the following types of this Schaffner series: FN405-0.5-02, FN405-1-02, FN405-3-02, FN405-6-02 and FN405-10-02. rated current: 0,5 to 10A dielectric strength line/ground: 2kV AC dielectric strength line/line: 760V AC operating temperature: -25 to +100°C